Zvětšená prostata a její příznaky
Zajímavé články

Nezhoubné zvětšení prostaty
Nezhoubné zvětšení prostaty neboli BHP (benigní hyperplazie prostaty) je jedním z nejčastějších zdravotních problémů u mužů ve zralém věku.
Ze statistik vyplývá, že jistý stupeň příznaků z dolních močových cest (LUTS, "lower urinary tract symptoms") má 60% mužů ve věku 60 let. Ovšem závažným stupněm LUTS trpí též 13% mužů ve věku 40-49 let a více než 28% mužů ve věku nad 70let.
BHP má za následek zbytnění prostaty a následné stlačení močové trubice, což narušuje průtok moči. V důsledku toho nastanou obtíže, jako například oslabený proud moči, pocit neúplného vyprázdnění, obtížné spouštění močení, přerušované močení, časté močení, noční močení a některé další.
Známe mikroskopickou, klinickou a symptomatickou formu této nemoci. První dvě se neprojevují obtížemi, třetí už ano. Hyperpazie znamená "zmnožení buněk". Buňky vznikají v tak zvaných uzlech (nodulech) v centrální části prostaty. Stlačují nejen močovou trubici, ale také zespoda působí na močový měchýř a mění tak jeho tvar, což způsobuje zvýšené zadržování moči. Zvětšená prostata a její příznaky, které lze poměrně dobře léčit, není radno přehlížet a smířit se s nimi, jako s nevyhnutelnou součástí stáří. Včasné řešení může předcházet eskalaci tohoto problému často končího až operací.
Příčinou vzniku je zvýšení citlivosti prostaty na dihydrotestosteron (DHT), která stoupá s věkem. Souvislost se vznikem rakoviny prostaty však prokázána nebyla. Toto onemocnění si jen v 5 - 10% případech vyžádá chirurgickou léčbu. Jedná se však o pacienty, kteří tento nastávající problém neřešili.